Potrzebujesz Pomocy Napisz do nas ! lub zadzwoń 669344079 Pozdrawiam Gnomes Garden!

Czym pachnie las, jak to na nas działa i jak zabrać to do domu.

Czytane przez 1149, Sep 19, 2019

O czym przeczytasz w tym wpisie:
☺ Dlaczego tak lubimy las, i to z naukowego punktu widzenia.
☺ Czym są fitoncydy i terpeny, oraz jak wpływają na nasze zdrowie.
☺ W jaki sposób las znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór.
☺ Czym są komórki Natural Killers, dlaczego warto mieć ich dużo, oraz co ma do nich las.
☺ Czytanie zajmie Ci około 5 minut. Miłej lektury!

Gdzie Cię Niesie?

Idę Szwędać Się Po Lesie! 

Zastanawiałeś się kiedyś Czytelniku, dlaczego nas, ludzi, tak bardzo ciągnie do lasu?

Ja rozważam to średnio raz w tygodniu, ale nie samym rozważaniem żyje człowiek. Są też pewne fakty, które po prostu co nieco tłumaczą.

Kiedy jesteśmy w lesie chłoniemy go poprzez wszystkie 5 zmysłów (chociaż coraz więcej naukowców uważa, że mamy ich więcej, bądź nawet o wiele więcej, tylko je sobie w zgiełku cywilizacyjnym zablokowaliśmy, dociekliwi mogą zgłębić temat). Widzimy las, słyszymy go, możemy zjeść jeżynkę i go posmakować, z łatwością możemy go dotknąć. Jednak prawdopodobnie to zapach jest najbardziej odpowiedzialny za fakt, że las działa kojąco, uzdrawiająco, że czujemy się tam tak dobrze.

Oprócz wyższego stężenia tlenu powietrze w lasach charakteryzuje się też dużą ilością fitoncydów. To naturalne związki chemiczne, które stanowią element systemu obronnego drzew. Drzewa wydzielają fitoncydy dla ochrony przed bakteriami, owadami i grzybami. Fitoncydy biorą również udział w procesie komunikacji między drzewami. Ich stężenie w powietrzu zależy od temperatury, oraz innych warunków danej lokalizacji skupiska drzew. Ogólnie, im jest wyższa temperatura, tym stężenie fitoncydów staje się wyższe. Przy temperaturze 30 stopni Celsjusza fitoncydy wręcz opanowują leśną atmosferę.

Największymi producentami fitoncyd w w przyrodzie są drzewa zimozielone, takie jak sosny, cedry, świerki, oraz inne drzewa iglaste.

Poszczególne gatunki drzew wydzielają fitoncydy o różnych, charakterystycznych zapachach. Głównym rodzajem fitoncydów są terpeny – i to właśnie te terpeny to zapachy lasu. To one wprawiają w nas przeróżne fajne stany, jakie odczuwamy wchłaniając nosem leśną przyrodę.

Podstawowe terpeny:

  • D-limonen – o cytrusowym zapachu.
  • Alfa-pinen – najpowszechniej występujący w naturze terpen o świeżym, sosnowym aromacie.
  • Beta-pinen – ma bardziej ziołowy zapach, przywodzący na myśl bazylię albo koperek.
  • Kamfen – o terpentynowym, żywicznym aromacie.

Na nasze wszystkich szczęście, aromaterapia NATURALNYMI olejkami eterycznymi, we własnym domowym zaciszu, jest również skuteczna, i może bardzo, ale to naprawdę bardzo, poprawić ogólną atmosferę domostwa. Poważnie. Testowane. Wielokrotnie, przez wielu, w wielu krajach, państwach, domach, szpitalach, miejscach pracy, i gdzie tylko wyobraźnia zaniesie.

Co jest na co, niech pomoże poniższa tabelka:

zdrowotne zastosowanie olejków eterycznych

Posłużyć się tu wypada teraz faktami i badaniami, które są dla miłośników lasu i przebywania w nim, niczym miodek na uszy i balsam na serce.

Dr. Qing Li, nadzwyczajny profesor Nippon Medical School w Tokio, należy do światowej czołówki ekspertów w dziedzinie kąpieli leśnych – czyli po prostu spacerów po lesie, nie zakłóconych muzyką, hałasem, telefonem. Dr Li pełni funkcję wiceprezesa i sekretarza generalnego Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Naturalnej i Leśnej, oraz prezesa Towarzystwa Medycyny Leśnej w Japonii.

Jest więc człowiekiem, który nie dość, że las kocha, to miał też możliwości i środki, ażeby ten las, a właściwie jego wpływ na człowieka dogłębnie zbadać. I co nieco już zbadał..

Dla wyjaśnienia, ażeby w pełni docenić i zrozumieć, co może zrobić dla nas LAS:

Każdy układ odpornościowy posiada komórki NK (ang: natural killers, czyli „naturalni zabójcy”) To pewien typ białych krwinek, nazywanych tak dlatego, że mogą atakować i zabijać niepożądane komórki, na przykład komórki nowotworowe i komórki zarażone wirusami. Robią to za pomocą białka zwanego perforyną oraz enzymów: granulizyny i granzymów. Perforyny i granulizyna tworzą kanały w błonie komórek, a granzymy stopniowo niszczą ich zawartość, przez co te umierają. Ludzie z wyższą aktywnością komórek NK rzadziej zapadają na takie choroby jak Rak.

Dr. Li w pierwszym badaniu nad wpływem przebywania w lesie na organizm w Iiyamie (miejsce badania na grupie osób wyrwanych z korpo biurowców) odkrył że:

  • Aktywność komórek NK uczestników wzrosła z 17,3 procent do 26,5 procent, co oznacza wzrost o 53,2 procent w stosunku do wartości początkowej.
  • Liczba komórek NK zwiększyła się o 50 procent.
  • Obecnośc enzymu granulizyny wzrosła o 48 procent, granzymu A o 39 procent, granzymu B o 33 procent, a perforyny o 28 procent.

Co jeszcze ciekawsze…

Przeprowadzone badania kontrolne tydzień, oraz miesiąc późnej, wykazały, że podwyższone stężenie komórek NK zaczyna opadać dopiero po około 30 dniach.

Czyli.. Przebywając przez kilka godzin w lesie, nawet tylko jeden raz w miesiącu, oddalamy się znacząco od zachorowania na nowotwór, oraz inne zwykłe codzienne przeziębienia i grypki.

Pamiętajcie, że olejki również są dobrocią samą w sobie, i warto je wprowadzić do swojego domowego, biurowego, samochodowego, czy innego jeszcze zacisza.

Sedeczne Leśne Pozdrowienia!

Zostaw komentarz

Zaloguj się


Kategorie

Autor: