Potrzebujesz Pomocy Napisz do nas ! lub zadzwoń 669344079 Pozdrawiam Gnomes Garden!

Etapy rozwoju Konopi Indyjskich. Czyli co wyrasta z nasion marihuany.

Czytane przez 1703, Aug 29, 2019

O czym przeczytasz w tym wpisie: 
☺ Jakie fazy w swoim życiu przeżywa marihuana.
☺ Parę słów jeszcze o kiełkowaniu.
☺ Dowiesz się nieco o sposobie odżywiania się konopi.
☺ Poznasz termin rośliny młodocianej, oraz inne ciekawe terminy.
☺ Czytanie zajmie Ci nie całe 4 minuty. Miłej lektury!

Życie i śmierć Konopi Indyjskich.

Podczas procesu indywidualnego wzrostu i kształtowania się organów roślin Konopi Indyjskich, wyróżnia się trzy główne fazy.

FAZA WZROSTU.

Ta niezwykle ważna faza, jest też najbardziej skomplikowana. Dzieli się na trzy etapy

1. Stadium embrionalne. (faza fizyczna)
W tym stadium zachodzi rozwój cytoplazmy, oraz bardzo intensywny podział komórek. Nasiono kiełkuje uwalniając ogromną energię. Tym samym przechodzi do kolejnego stadium.

2. Faza rozszerzania (elongacja, faza biochemiczna)
W tej fazie powstają duże, centralne wakuole (przestrzeń w komórce wypełniona sokiem komórkowym i otoczona błoną cytoplazmową - białkowo-lipidową). Komórki wydłużają się, proporcjonalnie maleje szybkość ich podziału. Zwiększa się objętość komórek i ich ścian. Maszyna ruszyła!

3. Faza różnicująca (dyferencjująca, faza fizjologiczna)
Komórki zaczynają dzielić się na różne typy, które pełnią określone funkcje. Można już rozróżnić ostateczny kształt i wielkość komórek – wiadomo już dokładnie co jest listkiem, co gałązką, itp.)

Co w trawie piszczy…

U wszystkich roślin dwuliściennych, w tym Pani Marihuany, z pękniętego nasiona najpierw wysuwa się korzonek zarodka (radicula), który wrasta do gleby jako korzeń główny, wytwarza włośniki i korzenie boczne. Roślina nawiązuje kontakt z glebą i zaczyna dziać się cud powstawania nowego konopnego życia.
CO W POLSCE JEST NIELEGALNE, O CZYM PROSZĘ PAMIĘTAĆ CZYTAJĄC KAŻDĄ LINIJKĘ TEGO TEKSTU. A TAKŻE KAŻDEGO INNEGO TEKSTU NA TYM BLOGU. JEŻELI MIESZKASZ W KRAJU, W KTÓRYM KONOPIE INDYJSKIE SĄ NIELEGALNE, NIE WOLNO CI ICH KIEŁKOWAĆ.

Konopie reprezentują typ kiełkowania pierwotnego, czyli kiełkowanie nadziemne. Hypocotyl (łodyga pomiędzy liścieniem a korzonkiem, tu masz link do wpisu o kiełkowaniu) wypycha pestkę do góry i już ponad powierzchnią zarodek zrzuca skorupkę, przechodząc do dalszego etapu rozwoju. Liścienie rozkładają rączki, zielenieją i zaczynają spełniać rolę organów fotosyntezujących.

Kolejny etap wzrostu to ukształtowanie się liści łodygowych. Fachowcy Botanicy powiedzą, że roślina przeszła właśnie w stan autotrofizmu.
Autotrofizm to sposób odżywiania się roślin, polegający na wytwarzaniu związków organicznych z pobranych ze środowiska związków nieorganicznych: CO2, H2O i soli mineralnych, które w wyniku wielu przemian biochemicznych, przy udziale energii, ulegaja przekształceni w wysokoenergetyczne związki organiczne.
Jak każde reakcje syntez, tak i te związane z wytwarzaniem materii organicznej, są energochłonne. Źródła energii do takich syntez są dwa:

- energia świetlna – mówimy wtedy o fotoautotrofizmie, oraz

- energia chemiczna, która wyzwala się w procesie utleniania prostych związków chemicznych, np.: H2S, CO, H2, itp. Mówimy wtedy o chemoautotroficznym sposobie odżywiania się.
(O fotosyntezie, barwnikach i CO2 przeczytasz już wkrótce w kolejnym wpisie)

Wciąż jeszcze w Fazie Wzrostu nasza Konopia wchodzi w etap „rośliny młodocianej”. Trwa to od kilku do kilkunastu dni. W tym czasie roślina przechodzi szereg zmian strukturalnych, zmienia się jej pokrój (Botanik powie Habitus), a poszczególne organy stopniowo przybierają definitywny wygląd właściwy dla dorodnej konopi.
I tym samym Konopia zmienia fazę…

DOJRZEWANIE, CZYLI FAZA KWITNIENIA.

Zaczynają tworzyć się roślinne organy generatywne, tym samym roślina zyskuje zdolność do rozmnażania płciowego – powstają piękne kwiatki. Dojrzałość nadchodzi w momencie, kiedy organy płciowe są w pełni dojrzałe.
I kiedy już dojrzeją, nasza Konopia wchodzi w swoją trzecią, i ostatnią swoją fazę…

STARZENIE.

Degeneratywne procesy opanowują roślinę. Zaczyna rozkładać się od wewnątrz, powoli obumierają jej organy, roślina żółknie, smutnieje, daje ewidentne znaki, że jej żywot dobiega końca. Jesień życia. Nasza Marihuana nie jest już w stanie się rozmnażać. Cykl życia począwszy od nasiona marihuany, aż po ścinkę jej kwiatów, został zakończony.
A potem... Potem, to już nie nam wnikać, co się z nią stanie ;)
Kolekcjonersko serdecznie pozdrawiamy!

Zostaw komentarz

Zaloguj się


Autor: