Zmiana ceny na złotówki  u góry w prawym rogu!  Potrzebujesz Pomocy Napisz do nas ! lub zadzwoń 669344079 !

Co to są TERPENY?

Czytane przez 1447, Feb 21, 2020

Co to są TERPENY?

A oto czego dowiesz się z tego artykułu.
1. Co to są terpeny?
2. Terpeny łańcuchowe i pierścieniowe
3. Moc terapeutyczna
4. Czym jest "Entourage Effect"?
5. W jakiej temperaturze rozkładają się, a w jakiej zaczynają wrzeć terpeny?
6. Korzystny wpływ terpenów na nasze zdrowie.
Czytanie zajmie Ci około 5 minut. Zapraszamy.

1. Co to są terpeny?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego dana odmiana konopi pachnie cytryną, inna zaś sosnowym lasem, stoją za tym Terpeny!
Truskawka, jagoda, ananas czy mięta - to tylko kilka spośród szerokiej gamy smaków, jakie do zaoferowania ma nam marihuana. Konopie indyjskie cechuje charakterystyczny zapach, który niektórzy odbierają jako nieprzyjemny,
natomiast entuzjaści określają go jednak jako uspokajający i przyjemny.
Jak każda roślina, marihuana posiada w sobie składniki odpowiadające za jej unikatowy zapach i smak. Elementami tymi są terpeny. Są to niezwykle aromatyczne cząstki, wydzielane z żywicznych gruczołów kwiatostanu konopi. To właśnie onie czynią Lemon Haze'a cytrusowym przysmakiem, Skunk'a konopią o ziemistym, piżmowym smaku, a Cheese NL serowym rarytasem.
Terpeny generują także szerokie spektrum właściwości medycznych. W konopiach występuję ich aż 120, a ogółem u roślin niemal 20 tysięcy.
Kombinacja terpenów, kannabinoidów i ich odpowiedniej dawki, jest kluczem do sukcesu uzyskania marihuany o potężnych walorach medycznych.
Te mikroskopijne punkty na ciele marihuany, są organicznymi składnikami olejków eterycznych wytwarzanych nie tylko przez rośliny, a także zwierzęta np. motyle, termity. Te lotne, aromatyczne cząstki bardzo łatwo parują.
"Terpenoidy" z kolei, to pochodne naszych terpenów posiadające dodatkowe wiązania atomowe. Pojawiają się w skutek utleniania kiedy to ścięty, dojrzały już topek konopny schnie i twardnieje.
Głównymi rolami odgrywanymi w życiu każdej rośliny przez terpeny, jest ochrona kwiatów przed drapieżnikami oraz współtworzenie procesu budulcowego żywicy.
Gałąź przemysłowa upodobała sobie terpeny do produkcji olejków eterycznych, produktów zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Wykorzystywane są nawet do produkcji perfum, oraz aromatyzujące dodatki do żywności. Ciekawostką jest, że bogaty smak, pysznego syropu klonowego to efekt występowania w nim około 300 różnych terpenów. Biorą też udział w procesie wytwarzania naturalnej gumy oraz sterydów.

2. Terpeny łańcuchowe i pierścieniowe

Te pięcioatomowe, łatwo parujące związki organiczne zawierają w sobie izopren, a najmniejsi przedstawiciele rodziny czyli monoterpeny, powstają w skutek biosyntezy dwóch cząstek.
Terpeny dzielimy na łańcuchowe i pierścieniowe, lecz bywają też katalogowane na grupy według skali ich rozmiarów. Możemy wymienić tu np. diterpeny czy tetraterpeny. Nazwa związków wywodzi się od "terpentyny", która w naturze występuje jako składnik żywicy lasów iglastych.

3. Moc terapeutyczna

Terpeny to wciąż zagadkowe, skrywające tajemnice molekuły aromatyzujące nosy badaczom, jednak znamy już na ich temat wiele naukowo udowodnionych faktów. Wiemy już na pewno, że zwiększają one wpływ oddziaływania marihuany na zdrowie, wpływając na sposób w jaki nasz mózg przetwarza kannabinoidy. Natura obdarzyła nas więc, naturalnie występującym w wielu regionach świata lekiem, który przez wielu ignorantów jest po prostu demonizowany.
Terpeny syntetyzowane są w niewielkich gruczołach żywicy kwiatu konopi, obok takich kannabinoid'ów jak THC czy CBD.
Musimy wiedzieć, że każdy z nas posiada w sobie układ endokannabinoidowy. Terpeny wchodząc w interakcję z tym układem, wspomagają kannabinoidy w przedostaniu się do krwiobiegu, co odkryte zostało w 1998 roku i określone jako "Entourage Effect".
Limonen np. wpływa na wzrost poziomu serotoniny, neuroprzekaźnika bezpośrednio odpowiedzialnego za nasz nastrój. Inny terpen - Myrcene, zwiększa przepuszczalność komórek i powoduje szybsze wchłanianie kannabinoidów.

4. Czym jest "Entourage Effect"?

Określenie po raz pierwszy padło ze strony S. Ben-Shabata i Raphaela Mechoulama. Był rok 1998 i przedstawili oni dowody na biologiczną synergię kannabinoidów oraz innych związków, takich jak flawonoidy i terpeny.
"Synergia" - to współdziałanie różnych od siebie cząstek, które łącząc się ze sobą tworzą dany, silny efekt.
Gdy terpeny z kannabinoidami wnikną do naszego organizmu, tworzą one ze sobą synergiczny związek, który zaczyna grać na swoich mocnych stronach. Symbioza jaka zachodzi między nimi, powoduje że konopia staję się nośnikiem specjalnych mocy, ponieważ wpływa na lepsze wchłanianie się kannabinoidów, rozbija mechanizmy obronne bakterii oraz minimalizuje skutki uboczne.

5. W jakiej temperaturze rozkładają się, a w jakiej zaczynają wrzeć terpeny?

Każdy z nich indywidualnie rozkłada się w innej temperaturze. Mniejsze terpeny zaczynają przy 21° C (70° F), inne zaś mogą zacząć rozkładać się przy 37° C (100° F).
Temperatury w jakich zaczynają wrzeć te cząsteczki również się różnią. Generalnie zaczyna się to przy temperaturze 155° C (311° F), a na przykład "Myrcene" wrze przy 166° C (330° F).

6. Korzystny wpływ terpenów na nasze zdrowie

W ostatniej dekadzie, terpeny stały się ważnym obiektem badań naukowych. Niektóre z nich są skuteczne w walce ze stresem, inne świetnie wpływają na poczucie głębokiego relaksu, a jeszcze inne silnie zwiększają koncentrację.
Myrcene - o którym była już mowa wyżej, jest najgęściej występującym terpenem w konopiach Indyjskich i odpowiedzialny jest za wywoływanie snu.
Celem terapeutycznym, drugiego pod względem gęstości nasycenia w marihuanie - Limonenu, jest obniżenie stresu i polepszenie nastroju.
Pewien uczony - Jurg Gertsch, zaobserwował zdolność "beta-kariofilenu" do wiązania się z receptorami CB2 i nazwał go "dietetycznym kannabinoidem". Wysnuł on także wniosek, że wszystkie zielone warzywa, które zawierają owy terpen są niezwykle korzystne dla ludzkiego zdrowia.
Jakiś czas później w 2011r. inny uczony - dr. Ethan Russo, opublikował w British Journal of Pharmacology artykuł odnośnie właściwości terapeutycznych terpenów w marihuanie, zwaszcza tych których brakuje w produktach konopnych, zawierających jedynie jedną cząsteczkę. Najlepszym przykładem jest tutaj jednoskładnikowy olej CBD.
Dr. Russo opisał także współdziałanie terpenów z kannabinoidami, jako synergię w odniesieniu do walki z bólem, uzależnieniem, lękiem, depresją, zapaleniami, padaczką, rakiem, infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi.
Badania naukowe wykazują, że terpeny, terpenoidy oraz kannabinoidy posiadają zdolność do uśmiercania patogenów w układzie oddechowym. Mowa tu między innymi, o wirusie MRSA.

A tu w tabelkach znajdziesz dolegliwości, oraz odpowiednie na nią terpeny. Smacznej kuracji! :)

terpeny

terpens

Zostaw komentarz

Zaloguj się


Autor: